Jak określić prawidłową wysokość belki opryskiwacza

Jak okreslic prawidlowa wysokosc belki opryskiwacza

Jak określić prawidłową wysokość belki opryskiwacza

Prawidłowa instalacja wysokości belki polowej   jest jednym z czynników decydujących o jakości natrysku. Aby określić optymalną wysokość należy wziąć pod uwagę kilka aspektów.
Na równomierny rozkład płynu wzdłuż efektywnej szerokości wychwytywania wpływają dynamiczne wahania belki przy ruchu opryskiwacza w płaszczyźnie pionowej i poziomej.

Nie mniej ważne  wzięcie pod uwagę rozproszenie przez wiatr  cieczy  i nierówności mikrowypukłości gleby, które wpływają na stan opryskiwaczy względem powierzchni,   jak również wpływ turbulentnych strumieni powietrza przy porywach wiatru.

Oscylacje belki można podzielić na dwa rodzaje: w płaszczyźnie poziomej, gdy zmienia się prędkość ciągnika (obecnie nie można im zapobiec), a w płaszczyźnie pionowej - z nimi można walczyć przy wsparciu systemu wysokości belki (mechanicznego i za pomocą czujników elektronicznych).

Przy zmianie wysokości belki tylko o 10 cm przepływ płynu roboczego  w miejscu pokrycia wzrasta o 40%, a w pozostałej części strefy zmniejsza się o 30%. Oba te czynniki prowadzą do zmniejszenia wydajności w obszarach „braku” lub możliwej toksyczności dla kultury.


Wraz ze wzrostem wysokości belki tylko  o 10 cm, utrata preparatu przez rozbiórkę wzrasta 2-krotnie, a przy silnym wietrze - a nawet więcej.
Wszystkie te czynniki łącznie mogą powodować dwukrotne odchylenia od ustalonej normy wydatków. Ta sytuacja jest możliwa w przypadku każdego, nawet nowego i kosztownego opryskiwacza.

Podmuchy wiatru, wahania prędkości ciągnika, praca pompy, regulatory ciśnienia itp. szczególnie odczuwalne podczas pracy w „reżimach granicznych” - w zarośniętych chwastach i uprawach, przy dużych prędkościach, przy wysokich temperaturach powietrza, przy niskich wskaźnikach wydatków   i rozwiązanie robocze. Nawet w warunkach dobrze wyrównanej powierzchni pola prędkość ciągnika nie może być większa niż 8 km / h, ponieważ amplituda drgań belki o długości 12 m może osiągnąć ± 20 cm.
Wysokość, na której przecięcie rozbłysków natryskowych występuje w środku odległości między belką a podłożem (lub poziom powierzchni do obróbki) jest uważana za optymalną Wysokość belki jest określona przez rzeczywisty kąt natrysku: im jest on większy, tym mniejsza jest jego wysokość nad powierzchnią  obrabianą. Przejście z opryskiwaczy o kącie natrysku 80-90 ° na opryskiwacze o kącie natrysku 110-120 ° umożliwia obniżenie wysokości belki o 25 cm i stratę spowodowaną przemieszczeniem płynu roboczego.

Dla każdego kąta natrysku istnieje optymalna, minimalna i maksymalna wysokość belki.

http://lvivagromash.com/uploads/tabl.png

Dla opryskiwaczy o kącie 110-120 ° optymalna wysokość belki wynosi 50 cm Wysokość mierzona jest do obrabianej powierzchni. W przypadku herbicydów jest to poziom wierzchołków chwastów. Jeśli mają różną długość, zaleca się skupienie na średniej wysokości chwastów.

W przypadku stosowania fungicydów na roślinach zbożowych wysokość określa się na górnym poziomie roślin lub kłosa. Czasami wysokość belki nieznacznie zmniejsza się (do 30-40 cm), na przykład, jeśli podczas uprawy zbożowych  środki grzybobójcze muszą pokryć nie tylko kłos, ale także liść; lub przy uprawie słonecznika z fungicydami, gdy pożądane jest pokrycie w jak największym stopniu łodygi i liści.

Można nieco obniżyć wysokość  przy silniejszym wietrze, ale musi ona pozostać w granicach zalecanych przez producenta. Jedną z trudności pracy z herbicydami przy uprawie zboża jest to, że z jednej strony na tym etapie chwasty znajdują się na poziomie gleby i musimy je zorientować na wysokości belki, z drugiej - kultury osiągnęły już wysokość 15-25 cm i większość   płynu roboczego nie trafia do chwasty, ale na kultury. Sytuacja ta jest szczególnie nasilona przy dużej prędkości opryskiwacza.

W związku z tym opryskiwania nie należy wykonywać na wysokości większej niż zalecana przez producenta opryskiwacza, ale ważne jest, aby było to minimum zalecane. Najczęściej błędnie próbują obniżyć belkę znacznie silniej na wietrze. Jeśli wystąpią takie sytuacje, lepiej jest zmniejszyć prędkość ciągnika, zmniejszyć ciśnienie, założyć większy pistolet natryskowy lub odmówić użycia opryskiwaczy szczelinowych, przełączanie na wtryskiwacze, takie jak identyfikatory, lub specjalne wtryskiwacze zmniejszające znoszenie. Spowoduje to nieznaczne zmniejszenie kropli. Przy bardzo silnym wietrze nie ma sensu pracować.