Як визначити правильну висоту штанги обприскувача

Як визначити правильну висоту штанги обприскувача Як визначити правильну висоту штанги обприскувача

Правильна установка штанги обприскувача по висоті - один з визначальних факторів якості обприскування. Щоб визначити оптимальну висоту, необхідно врахувати кілька моментів.
На рівномірність розподілу рідини по ефективної ширині захоплення впливають динамічні коливання штанги при русі обприскувача у вертикальній і горизонтальній площинах.
Також важливо враховувати знос вітром розпорошеної рідини і нерівності мікрорельєфу ґрунту, що впливають на стан розпилювачів щодо оброблюваної поверхні, а також дію турбулентних потоків повітря при поривах вітру.
Коливання штанги можна поділити на два види: в горизонтальній площині, коли змінюється швидкість трактора (поки їм запобігти неможливо), і у вертикальній площині - з ними можна боротися за допомогою систем підтримки висоти штанг (механічних і з застосуванням електронних датчиків).
При зміні висоти штанги всього на 10 см витрата робочої рідини в зоні перекриття збільшується на 40%, а в решті зони знижується на 30%. І те й інше призводить до зниження врожайності в зонах «недовнесення» або можливу токсичність для культури.


Зі збільшенням висоти штанги всього на 10 см втрати препарату через знесення зростають в 2 рази, а при сильному вітрі - і ще більше.
Всі ці фактори, разом узяті, можуть викликати дворазові відхилення від заданої норми витрати. І така ситуація можлива з будь-якими, навіть новими і дорогими обприскувачами.
Пориви вітру, коливання швидкості трактора, роботи насоса, регуляторів тиску і т.д. особливо відчутні при роботі в «прикордонних» режимах - на переростають бур'янах і культурах, на високих швидкостях, при високій температурі повітря, з низькими нормами витрати препаратів і робочого розчину. Навіть в умовах добре вирівняною поверхні поля швидкість руху трактора повинна бути не більше 8 км / год, так як амплітуда коливань штанги довжиною 12 м може досягати ± 20 см.
Оптимальною вважається висота, при якій перетин факелів розпилення відбувається на середині відстані між штангою і грунтом (або рівнем оброблюваної поверхні). Висота штанги визначається фактично кутом розпилення: чим він більший, тим менше її висота над оброблюваною поверхнею. Перехід від розпилювачів з кутом розпилення 80-90 ° до розпилювачів з кутом розпилення 110-120 ° дозволяє знизити висоту штанги на 25 см і втрати за рахунок знесення робочої рідини.
Для кожного кута розпилення існує оптимальна, мінімальна і максимальна висота штанги.

Для розпилювачів з кутом 110-120 ° оптимальна висота штанги становить 50 см. Висоту вимірюють до оброблюваної поверхні. Для гербіцидів це рівень верхівки бур'янів. Якщо вони різної довжини, то рекомендується орієнтуватися на середню висоту бур'янів.
У разі застосування фунгіцидів на зернових культурах висота визначається до верхнього рівня рослин або колоса. Іноді висоту штанги трохи знижують (до 30-40 см), наприклад, якщо при обробці зернових фунгіцидами хочуть «захопити» не тільки колос, а й флагової лист; або при обробці соняшнику фунгіцидами, коли бажано максимально покрити стебло і листя.
Висоту можна трохи знизити і при сильнішому вітрі, проте вона повинна залишитися в межах, рекомендованих виробником. Одна зі складностей роботи гербіцидами по зерновим після кущіння в тому, що з одного боку, бур'яни знаходяться на рівні грунту, і треба орієнтуватися на них по висоті штанги, з іншого - культури вже досягли висоти 15-25 см, і значна частина робочої рідини потрапляє нема на бур'яни, а на культуру. Особливо посилюється ця ситуація при високій швидкості обприскувача.
Таким чином, не слід виконувати розпорошення на висоті більшій, ніж рекомендовано виробником розпилювачів, однак важливо, щоб вона була не менше мінімально рекомендованої. Найчастіше помилково намагаються набагато опускати штангу при сильнішому вітрі. При виникненні таких ситуацій краще зменшити швидкість руху трактора, знизити тиск, поставити розпилювач більшого калібру або відмовитися від застосування щілинних розпилювачів, переходячи на інжекторні, наприклад ID, або спеціальні інжекторні, що знижують дрейф. Це дозволить трохи зменшити знос крапель. При дуже сильному вітрі працювати безглуздо