Основні складові високої якості протруювання насіння - рівномірність і повнота їх обробки отрутохімікатами та збереження насіння зернових робочими органами машин - у визначальній мірі залежать від досконалості технічних засобів і кваліфікованого застосування протруйника насіння.
Протруювання насіння сільськогосподарських культур - перший і необхідний крок до обмеження хворіб, збудники яких поширюються з насінням. Одночасно з використанням протруйників широкого спектру дії для обробки насіння зернових рекомендують застосовувати і регулятори росту рослин та мікроелементи, які у відповідних дозах для певних сільськогосподарських культур стимулюють розвиток рослин і підвищують їх продуктивність.
Для протруювання насіння зернових культур в Україні наша компанія ТДВ "Львівагромашпроект" виготовляє і використовує досить широкий спектр різних машин, до складу яких входять стаціонарні або пересувні протруювачі зерна камерного або шнекового типів. Серед таких технічних засобів переважно використовують високопродуктивні пересувні камерні протруювачі зерна ПК-20 "Супер" П і ПК-20-02 "Супер" П, за допомогою яких протруєне насіння завантажуються в автозавантажувач сівалок, і шнекові протруйники типу ПНШ-5 і ПНШ-3 з завантаженням протруєного насіння в мішки.
Для знезараження насіння зернових культур на стаціонарних пунктах в технологічних лініях з підготовки насіння використовують протруювачі ПКС-20 ПТ
Якість протруювання насіння згаданими технічними засобами залежить від досконалості робочого процесу, здійснюваного застосовуваними протруювачами, що і визначає їх технічний рівень.
Шнекові протруювачі насіння
Шнекові протруювачі насіння здійснюють процес нанесення протруювачів на насіння шляхом подачі в шнек дозованих потоків насіння і препарату і перемішування їх під час транспортування в вивантажній горловині. Стаціонарні і пересувні протруювачі насіння зернових культур цього типу технологічно відрізняються тільки способом подачі насіння в бункер: пересувні з цією метою обладнані спеціальним шнеком для підбору насіння з куп, а стаціонарні завантажують за допомогою додаткових пристроїв або вручну.
Пересувні протруювачі насіння ПНШ-5, ПК-20 і ПК-20-02 шнеками підбирають насіння з купи і подають в бункер, звідки воно через дозуючу заслінку надходить в шнек разом з препаратом, який наноситься на насіння протягом транспортування його до вивантажній горловині.
Переваги та недоліки шнекових протруювачів насіння:
• простота конструкції;
• висока якість обробки насіння;
• неможливість обробки насіння соняшнику, кукурудзи, бобових культур.
Камерні протруювачі насіння
Робочий процес камерних протруювачів насіння зернових культур включає: дозування і подачу насіння і робочої рідини в камеру протруювання, формування потоку насіння у вигляді порожнього циліндра, попередню їх обробку краплями розпорошеного рідкого препарату в спеціальній камері.
Протруювачі насіння цього типу, завдяки попередній обробці насіння перехресним потоком крапель препарату в камері протруювання, забезпечують кращу рівномірність обробки насіння препаратом, ніж шнекові. Однак камерні протруювальні машини для зернових культур не можуть обійтися без додаткового перемішування насіння шнеком, так як камера протруювання не забезпечує потрібної якості обробки насіння.
Переваги камерних протруювачів насіння:
• краща рівномірність обробки насіння препаратом в порівнянні з шнековими;
• рівномірна обробка насіння препаратом в протруювальній камері в порівнянні.
Ці протруювачі насіння зернових культур розраховані на продуктивність до 20 т / год і призначені для обробки насіння зернових, бобових і технічних культур робочими рідинами пестицидів та можуть використовуватися в спеціальних відділеннях протруювання насіння, пунктах протруювання, на майданчиках протруювання насіння в сільськогосподарських підприємствах і фермерських господарствах.