Протруювання насіння перед сівбою – це добре відомий процес, і нині немає сумнівів щодо його важливості. Фахівці рекомендують протруювати насіння, щоб запобігти втраті врожаю у межах від третини до половини. Насіння, яке було попередньо протруєне, можна купити у постачальників. Однак, багато аграріїв вважають за краще готувати насіння до сівби самостійно, оскільки вони краще знають своє поле та його особливості, тому можуть більш ретельно підібрати протруйник, який їм потрібен. Варто зазначити, що ефективність протруювання насіння залежить не тільки від правильно підібраного препарату, але й від техніки, яка використовується для цього процесу. Давайте розглянемо, які існують види протруювачів та як правильно їх вибрати.
Для протруювання насіння існує досить широкий асортимент різноманітних машин. Протруювачі можуть бути стаціонарними або пересувними, а також поділяються на камерні, шнекові та ротаційні. Українська компанія "Львівагромашпроект" пропонує найбільший вибір машин для обробки насіння в країні. Однак, перед тим як вибирати протруювач, варто врахувати такі чинники, як тип грунту, на якому буде проводитися сівба, вологість та тип насіння.
Головною метою протруювання насіння є рівномірне та повне покриття його отрутохімікатами, а також збереження цілісності насінин під час технологічного процесу. Якість протруювання залежить від правильного вибору протруювача та ефективності його роботи. Однак, якість протруювача не обмежується лише його здатністю протруювати насіння, він також має очищати його від пилу, оскільки надмірна кількість пилу може забрати значну частину препарату, що може негативно відіб'ється на якості протруювання. На насіння, яке огорнуте пилом, потрапляє менше препарату, через що ризик його ураження хворобами чи шкідниками значно зростає.
Існує кілька типів протруювачів насіння, серед яких шнековий протруювач. У цьому типі протруювача насіння перемішування насіння з отрутохімікатами відбувається при переміщенні насіння вздовж шнека. Якість перемішування залежить від довжини шнека, часу змішування і ступеня його заповнення компонентами, які змішуються. Шнекові протруювачі можуть проводити сухе, напівсухе і зволожене протруєння. Ці пристрої мають просту конструкцію та швидкість обробки, але можуть призводити до механічних пошкоджень насіння та бути небезпечними з точки зору екології. Крім того, окрім спірально-гвинтових, шнекові протруювачі мають низьку якість обробки насіннєвого матеріалу.
Камерний протруювач насіння: опис та переваги
Камерні протруювачі насіння дозволяють виконувати протруювання з використанням зволоження, адже вони дозволяють насінню вільно падати в кільцевому потоці через перехресний потік суспензії отрутохімікату, розпиленою водою або диском. Після проходження через камеру, насіння перемішується за допомогою шнека для досягнення більшої якості обробки.
Ці пристрої зазвичай використовуються на насіннєвих заводах або великих агрогосподарствах, оскільки вони можуть протруювати насіння з високою продуктивністю. Крім того, камерні протруювачі насіння є більш ефективними за шнекові та ротаційні протруювачі.
Перевагою камерних протруювачів є можливість розпилення забруднених рідин і суспензій на краплі однакового розміру при відносно малих витратах. Це дозволяє використовувати ультрамалооб'ємний метод обробки насіннєвого матеріалу і скорочувати норму витрати робочої рідини на 25-50%.
Однак, наявність додаткового обладнання для приготування робочої рідини та подачі її на робочий орган розпилювального типу є недоліком камерних протруювачів. Крім того, можливе пошкодження насіння об стінки камери обробки через досить високі оберти розпилювача та викид отрутохімікату за межі камери обробки.